×
به فروشگاه اینترنتـــــــی آجیل و خشکبار اعتماد خوش آمـــــدید
تــــــماس با‌ما ورود! ثبت نام

30
ابان

تخمه ژاپنی، جابنی، جابونی یا جابانی؟! ایرانی یا ژاپنی؟

تخمه ژاپنی یکی از تخمه های مورد علاقه ایرانیان است که در بیشتر آجیل های ایرانی خودنمایی می کند. ایرانیان در بسیاری مواقع در کیف و جیب هایشان تخمه ژاپنی دارند و آن را یک میان وعده می دانند.


اما، واقعا ریشه این تخمه از چه کشوری است؟ ژاپن یا ایران؟

نام درست آن چیست؟ ژاپنی؛ جابنی یا جابونی؟

 

تخمه ژاپنی در اصل تخمه جابانی است. در ایران کشت می شود به مرور زمان تلفظ آن در بین مردم کشور ما تغییر کرد و امروزه آن را به نام تخمه ژاپنی می شناسند. محل کشت آن در شهر جابان در دماوند در استان تهران، است. این شهر غرب به سربندان متصل می شود. مردم شهر جابان دماوند مردمانی هستند که نژاد کرمانج دارند. در شهر جابان، بیشتر کشاورزان آن به کشت این محصول مشغول هستند. اما جالب تر این است که بدانید تخمه جابانی یا همان تخمه ژاپنی از یک نوع هندوانه گرفته می شود. البته این هندوانه، هندوانه ایی خوردنی نیست! یعنی تنها به علت تخمه ایی که دارد کشت می شود و به هندوانه آجیلی شهرت دارد.

تخمه جابانی یا تخمه ژاپنی خواص زیادی دارد. اگر در خوردن آن زیاده روی نکنید می تواند در درمان کم خونی موثر باشد. کلسیم بسیار بالایی دارد که می تواند برای زنان یائسه که در معرض کمبود کلسیم هستند مفید باشد. یکی از منابع پروتئین است. از ماهیچه های بدن با وجود اسید های آمینه ایی که دارد حفاظت می کند و سبب می شود که مواد مغذی به داخل سلول های بدنتان ترشح شود و بعلاوه ترشح آنزیم های بدنتان را نیز تنظیم می کند.

تخمه جابانی یا تخمه ژاپنی در درمان، سو جذب و التهاب معده موثر است و کم اشتهایی را نیز رفع می کند. این تخمه هم دارای چربی غیر اشباع است و هم به دریافت چربی های غیر اشباع کمک می کند. چربی غیر اشباع برای بدن ضروری است و شما می توانید با مصرف تخمه جابانی یا تخمه ژاپنی چربی خون خود را کاهش دهید.

البته تمام خواص تخمه ژاپنی که بیان شد تنها وقتی به صورت کامل موثر است که خام مصرف شود. اگر آن را بو دهید چربی آن بالا می رود و برای افرادی که چربی خون دارند نمی تواند مفید باشد. اگر علاقه دارید بو داده آن را میل کنید در مصرف آن زیاده روی نکنید!

شما می توانید بهترین تخمه ژاپنی یا جابنی را از آجیل و خشکبار اعتماد تهیه نمایید.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا


دیدگاه
نام*
ایمیل*
نوشته های مرتبط

با ما همراه باشید(در اسنپ فود به ما بپیــــــــوندید!)

شماره تلفن: 5و55231551_021
etemadnuts@gmail.com

در تماس باشید!