×
به فروشگاه اینترنتـــــــی آجیل و خشکبار اعتماد خوش آمـــــدید
تــــــماس با‌ما ورود! ثبت نام

14
ابان

آجیل مشکل گشا چه نوع آجیلی است؟

احتمالا تا به حال اسم آجیل مشکل گشا را شنیده اید. این آجیل بین مردم ایران بسیار معروف است و می توانیم این نوع آجیل را آجیلی مناسبتی یا حتی فراتر از آن آجیلی بدانیم که ریشه در فرهنگ فولک لور ما دارد. 


آجیل مشکا گشا ؛ آجیلی خاص...
مردم ایران در زمان های بسیار دور رسمی داشتند مبنی بر این که برای فروهر ها یا همان درگذشتگانشان هدیه تهیه می کردند تا آنان را خشنود سازند. یکی از هدایایی که ایرانیان تهیه می کردند آجیل مشکل گشا بود. اما آجیل مشکل گشا تنها یک نوع هدیه برای درگذشتگان نبوده است. در موارد دیگر نیز این آجیل را در چهارشنبه سوری و شب یلدا نیز استفاده می کردند یا در کنار آجیل شب عید، آجیل مشکل گشا را قرار می دادند و معتقد بودند این نوع آجیل برای آن ها در سال جدید شانس می آورد. 

حاجتتون روا...!!!
در خیلی موارد هم مردم ایران اعتقاد داشتند اگر کسی به آن ها آجیل مشکل گشا تعارف کند اگر آرزو کنند و آجیل را بخورند، آرزوی آن ها برآورده می شود. به همین علت در خیلی موارد بر روی این آجیل نذر می کنند و این رسم مردم ایران تا به امروز ادامه دارد. به گونه ایی که این رسم مردم کشورمان آداب خاص خود را هم دارد! معمولا ایرانیان آجیل مشکل گشا را بین دو نماز در مسجد یا در اماکن مقدس یا در مجالس عزا و روضه یا مراسم مولودی پخش می کنند. البته کار به این جا ختم نمی شود و گیرنده آجیل مشکل گشا هم باید تکلیف خود را انجام دهد و پس از برداشتن آجیل جمله هایی با این مضامین را به پخش کننده بگوید:
خدا حاجت رواتان کند...
خدا گره از کارتان باز کند...
البته این بخشی از تاریخچه آجیل مشکل گشا است که ریشه در باور های مردم ما دارد. در واقع این آجیل با فرهنگ کوچه و بازار ایران یا همان فرهنگ فولک لور پیوندی دیرین دارد و اگر بخواهیم فرهنگ فولک لورمان را از آن جدا کنیم گویی داستان این آجیل کامل نیست!!! واقعیت این است که هنوز هم مردم ایران بر روی آجیل مشکل گشا نذر می کنند و با وسواس خاصی آن را می خرند و آداب خاصی را هم در پاک کردن و بسته بندی کردن آن رعایت می کنند. ناگفته نماند این نوع آجیل مزه ی فوق العاده ایی هم دارد.
در مطالب بعدی شما بیشتر با این موضوع آشنا می کنیم.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا


دیدگاه
نام*
ایمیل*
نوشته های مرتبط

با ما همراه باشید(در اسنپ فود به ما بپیــــــــوندید!)

شماره تلفن: 5و55231551_021
etemadnuts@gmail.com

در تماس باشید!