×
به فروشگاه اینترنتـــــــی آجیل و خشکبار اعتماد خوش آمـــــدید
تــــــماس با‌ما ورود! ثبت نام

19
شهریور

صادرات آجیل و جایگاه ایران در بازار صادراتی

صادرات آجیل در ایران از دیرباز تا به امروز یکی از مهمترین بخش های صادراتی کشورمان محسوب می شود. کیفیت خوب آجیل ایران سبب شده است بسیاری از مصرف کنندگان در سرتاسر جهان به دنبال خرید آجیل ایرانی باشند و همین امر سبب شده است که صادرات آجیل در ایران رونق یابد.


وجود رقبا

گرچه ایران، آجیل و خشکبار با کیفیتی را تولید می کند اما بسیاری از آجیل های خارجی گرچه ظاهری خوب دارند اما، کیفیت خوبی ندارند. البته با این وجود باز هم نباید، از وجود رقبا غافل شد. به عنوان نمونه؛ پسته ی ایرانی جایگاه خوبی در بازار های جهانی دارد. اما امروزه  آمریکا توانسته است مقام اول تولید پسته را از ایران بگیرد! توجه به وجود رقبا و گسترش تولید و صادرات آجیل یکی از مهمترین اصول در بازار های جهانی است.

ایران توانایی زیادی در تولید آجیل دارد اما، هنوز روش های آبیاری یا سم پاشی در کشور قدیمی است. به عنوان مثال: مصرف بالای آب در تولید آجیل یا سم پاشی های غیر اصولی که سبب می شود مقداری از سم بر روی محصول باقی بماند از چشم مصرف کننده جهانی دور نمی ماند! و همین امر صادرات آجیل را با نوسان روبرو می کند. در همین راستا اگر با کمک دولت بتوان وضعیت تولید را بهبود بخشید می توان در صادرات آجیل نیز موفق تر عمل کرد. زیرا می توان هزینه های تولید را کاهش داد و قیمت رقابتی تری را برای بازار های جهانی عرضه کرد.

 

مناسبت های ملی و مذهبی

گاهی مناسبت های مذهبی نیز می تواند جانی دوباره به فرآیند صادراتی آجیل در ایران ببخشد. به عنوان نمونه: در ماه رمضان مصرف آجیل به خاطر کالری خوبی که دارد در کشور های عربی افزایش پیدا می کند و به همین دلیل صادرات آجیل ایران به این کشور ها فزونی می یابد.

در بسیاری مواقع نیز مناسبت های ملی می تواند صادرات آجیل را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال: مناسبت هایی چون عید نوروز سبب می شود ایرانیان مقیم خارج تقاضای بیشتری برای مصرف آجیل داشته باشند.

سرمایه گذاری در صنعت آجیل و خشکبار به عنوان یکی از پرسودترین سرمایه گذاری ها محسوب می شود. این دانش در کشور ما بومی است و با توجه به علاقه مردم ایران به مصرف انواع آجیل و مصرف جهانی آجیل می توان برگشت سرمایه گذاری در این صنعت را تضمین کرد.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا


دیدگاه
نام*
ایمیل*
نوشته های مرتبط

با ما همراه باشید(در اسنپ فود به ما بپیــــــــوندید!)

شماره تلفن: 5و55231551_021
etemadnuts@gmail.com

در تماس باشید!