×
به فروشگاه اینترنتـــــــی آجیل و خشکبار اعتماد خوش آمـــــدید
تــــــماس با‌ما ورود! ثبت نام

11
شهریور

موانع موجود بر سر راه صادرات آجیل و خشکبار

صادرات آجیل و خشکبار یکی از مهمترین و اصلی ترین صادرات غیر نفتی و درآمدزای کشورمان محسوب می‌شود. بیشتر کالاهای خشکبار اعم از گردو، بادام، فندق، برگه زردآلو، زرشک و انجیر در دسته بندی این نوع صادرات قرار دارند. اما عمده صادرات آجیل و خشکبار ایران، روی کشمش، پسته و خرما است.


این محصولات که هر ساله با کیفیت بالا، تولید، فرآوری و بسته بندی می شود، به اکثر نقاط دنیا از جمله اروپا، روسیه، چین، ژاپن، عراق، امارات متحده عربستان، برزیل، کانادا، استرالیا و دیگر کشورها صادر می شود.

در سال گذشته جمعاً ۵۱۷ هزار تن به ارزش به ارزش یک و هفت دهم میلیارد دلار صادرات آجیل و خشکبار داشته‌ایم.

اما متاسفانه امسال، سال پر رونقی برای صادرات آجیل و خشکبار نخواهیم داشت. اوایل امسال، درختان به علت بارندگی های شدید و تگرگ صدمه های زیادی دیده اند.

صادرات پسته در سال گذشته هم، از نظر وزن ۸ درصد نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل کاهش پیدا کرده بود.

علاوه بر آن تحریم های بانکی و مشکلات گمرکی هم یکی از بزرگترین موانع صادرات آجیل و خشکبار به سایر کشورهاست.

علاوه بر آن سازمان های مالیاتی و وزارت دارایی با مطالبه مالیات های سنگین از صادرکنندگان، سنگ بزرگی بر سر راه آنها می اندازد.

رقابت سنگین صادرات پسته بین ایران و آمریکا هم به این مشکل دامن زده است.

یکی دیگر از موانع صادرات آجیل و خشکبار مشکلات ارزی پیش آمده و تصمیم گیری ها و اعلام محدودیت های ناگهانی دولت برای صادرکنندگان است.

به هر حال با توجه به اینکه حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران، در بخش خشکبار اشتغال دارند و یکی از پرفروش ترین محصولات ایرانی در هر جای دنیا خشکبار ایرانی است، انتظار می رود که رسیدگی به مشکلات این حوزه به صورت جدی، مورد توجه مسئولین امر قرار گرفته تا این برند ملی برای کشورمان همچنان درخشان بماند.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا


دیدگاه
نام*
ایمیل*
نوشته های مرتبط

با ما همراه باشید(در اسنپ فود به ما بپیــــــــوندید!)

شماره تلفن: 5و55231551_021
etemadnuts@gmail.com

در تماس باشید!